جبهه فکری انقلاب اسلامی

امام به ما آموخت انتظار در مبارزه هست. سید شهیدان اهل قلم

جبهه فکری انقلاب اسلامی

امام به ما آموخت انتظار در مبارزه هست. سید شهیدان اهل قلم

جبهه فکری انقلاب اسلامی

پایگاه اطلاع رسانی واحد جهاد علمی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام

پیام های کوتاه

    آنچه در غرب موجب پایان یافتن قرون وسطی و ایجاد یک نوزایی بزرگ شد، را می توان در علل مختلفی جست و جو کرد. از میان این علل، نوع تفکر فیلسوفان آن زمان بیش از هر چیز تأثیرگذار به نظر می رسد؛ دیدگاه هایی چون: دیدگاه اوکام در مورد کلیات، سخنان ماکیاول در مورد سیاست، فلسفه، دوئالیستی دکارت و مانند این ها که در این نوشتار نقد و بررسی می شود.

    بحث عقل گرایی بیشتر متمرکز بر فلسفه، دکارت، فیلسوف قرن هفدهم است. او پدر مدرنیسم نامیده شده است. فیلسوفان پس از وی مانند لایب نتیس، مالبرانش و اسپینوزا به شدت تحت تأثیر او هستند و فلسفه دکارت به نحوی در آثار آنها منعکس شده است. به همین دلیل در این نوشتار علاوه بر آن که سعی شده تا تمام ریشه های رنسانس بررسی شود، بیشتر به فلسفه دکارت پرداخته شده است تا با شناخت نظام فکری او، مختصات عقل گرایی در غرب بیشتر مشخص شود و حتی این واقعیت به درستی درک شود که تجربه گرایی در غرب نیز واکنشی علیه این عقل گرایی است.


برای دانلود "رنسانس، ثمره عقل گرایی" از دکتر مهدی خادمی کلیک کنید...

دریافت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی